2009/2010
Artykuły
Zlot na krakowskich Błoniach
Uczestniczyło w nim 7 500 harcerzy! Organizatorzy nie pozwolili się nam nudzić podczas 10 dni zlotu. Mogliśmy uczestniczyć w dziesiątkach zajęciach (np. wspinać się na ściance, uczyć się żonglować czy jeździć na jednokołowym rowerku) lub bezpłatnie zwiedzać Wawel, przeróżne muzea, ZOO. Ale przede wszystkim mogliśmy poznać jedno z najpiękniejszych polskich miast jakim jest Kraków.
Stowarzyszenie Przeszczepionych Serc
Miej serce dla serca. Hasło, które być może niewiele znaczy dla nas w życiu codziennym, kiedy jesteśmy otoczeni natłokiem obowiązków. W naszej szkole ostatnio mieliśmy okazję na chwilę zwolnić i zastanowić się nad dosyć ważnym, a zarazem tematem, mianowicie transplantacją narządów.
Sztandar odnaleziony
Powszechnie uważano, iż sztandar I Kutnowskiej Drużyny Wędrowniczej im. T. Rejtana wywodzącej się z murów naszej szkoły zaginął, ale do czasu Jubileuszowego Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego w Krakowie na Błoniach w 2010r. Bowiem podczas wycieczki wędrowników do Muzeum Harcerstwa sztandar pochodzący z 1920r. został odnaleziony. Była to niezwykle wzruszająca chwila dla wszystkich harcerzy - nie zabrakło łez. Sztandar, który uważany był za zaginiony lub po prostu zniszczony, wisiał jako eksponat w muzeum. Okazało się, iż gdy zaczęła się II wojna światowa, harcerz z naszej drużyny schował go pod podłogę szafy, w której przeleżał tak do lat 90-tych, dlatego jest w tak nienaruszonym stanie. Następnie został przekazany Chorągwi Łódzkiej, z której trafił do muzeum. Sztandar, mamy nadzieję, że już niedługo wróci do miejsca swego pochodzenia. To wspaniałe dziedzictwo i namacalny dowód związku naszej reaktywowanej drużyny z żyjącymi kiedyś prekursorami harcerstwa na Ziemi Kutnowskiej z "Legendarnej Jedynki".
Historia sztandaru: Istnieją różne wersje co do sztandaru harcerskiego. Jedna z nich głosi, że harcerze posiadali sztandar już na początku 1920r. (nie wiemy, kiedy i przez kogo ufundowany), z tym sztandarem wymaszerowali na front.
Oto scena z ich wymarszu: „ … uczniów swoich skautów, z profesorem Woyczyńskim na czele, którzy wstąpili do wojska, jako ochotnicy pod sztandarem swoim harcerskim, żegnał dyrektor gimnazjum p. Kostro.” A więc sztandar poszedł na front z harcerzami, jego chorążym był Eugeniusz Filipowicz. Po powrocie z frontu sztandar harcerski został udekorowany przez władze miasta srebrną lilijką. W dniu 11 listopada 1936r. sztandar harcerski został wyróżniony przez 37 Pułk Piechoty.
Sztandar przejęło wojsko i odtąd przechowywany był w pułku razem ze sztandarem wojskowym. Zastępca dowódcy ppłk J. Dadlez mówił o sztandarze: „ Dzieje sztandaru harcerskiego sięgają roku 1920, kiedy to harcerze zasilili szeregi 37 PP i znaleźli się w kompanii szturmowej.”
Katastrofa samolotu prezydenckiego
Z inicjatywy społeczności uczniowskiej I Liceum udaliśmy się w środę 14.04 pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w celu złożenia kwiatów i oddania hołdu ofiarom katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
Gratulujemy
Gratulujemy tegorocznym maturzystom wspaniałych wyników i 100% zdawalności tegorocznego egzaminu dojrzałości.
Gimnazjaliści!
Dla uczniów gimnazjów w dniu 26.06 sekretariat będzie czynny w godzinach 09:00-14:00.
Warsztaty dziennikarskie Id
Klasa Id zaraz po Świętach Wielkiej Nocy miała przyjemność pojechać na trzy dni do Poznania w celu wzięcia udziału w warsztatach dziennikarskich.(...)
Zaraz po przyjeździe do Poznania udaliśmy się do siedziby Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych. Plan dnia był bardzo wyczerpujący. Po skończonych zajęciach udaliśmy się do Pobiedzisk, gdzie mielismy nocleg u jakże przemiłych sióstr zakonnych. Wyjazd do Poznania zaowocował w nowe doświadczenia tj. praca z kamerą, praca w radiu czy telewizji, poznanie nowych ludzi i zwiedzenie (wprawdzie nie aż takie jakbyśmy sobie tego życzyli) pięknego miasta jakim jest Poznań, a także w stworzenie całkiem nowego "Poczytnika", który trafi w Wasze ręce już niebawem.
Dzień Sportu
We wtorek 22 czerwca na terenie Małej Ligi Baseballowej odbył się zorganizowany przez naszą szkołę "Dzień sportu"
Warsztaty klas Ia i IIa w Murzasichle
W przedostatnim tygodniu roku szkolnego (14-18 czerwca 2010r.) uczniowie klas Ia i IIa mieli przyjemność pojechać doMurzasichle, aby uczestniczyć w pięciodniowych warsztatach informatycznych. Pierwszy dzień, oprócz długiej podróży, stał pod znakiem zwiedzania obozu zagłady w Oświęcimiu. Wizyta w Auschwitzpozwoliła nam zrozumieć ogrom ludzkiej tragedii podczas II Wojny Światowej. Po dotarciu do Murzasichle i rozpakowaniu się nadszedł czas na podziwianie pięknych górskich widoków.
Warsztaty klas Ic i IIc w Karkonoszach
Wczesnym rankiem 7. czerwca pełni energii i zapału wsiedliśmy do autokaru, który zawiózł nas do Karpacza. Oprócz wejścia na Chojnik, Śnieżkę i zwiedzania świątyni Wang (zbudowanej bez ani jednego gwoździa), w programie wycieczki znalazł się także spacer po Pradze i Skalnym Mieście. W wolnych chwilach przechadzaliśmy się po Karpaczu - niektórzy kupowali pamiątki, a inni w strugach deszczu zjeżdzali na bobslejach. 11. czerwca późnym popołudniem wróciliśmy do Kutna, gdzie przed szkołą czekały na nas stęsknione mamusie ;) W skład ekipy wycieczkowej wchodzili: sorki Konwerska i Żukowska, sorowie Wąs i Konarski oraz klasy I i IIc.