2007/2008
Artykuły
Wizyta w Poznaniu
Dnia 10.06.2008r. młodzi redaktorzy ”Poczytnika” z klas Id i II e wybrali się do Poznania, gdzie Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych, z którą współpracuje nasze liceum, przygotowała dla nich szereg atrakcji. Nasi uczniowie zwiedzili lokalne studio telewizyjne, siedzibę radia „Afera” oraz redakcję „Głosu Poznańskiego”. Punktem kulminacyjnym była wizyta w WSUS-ie, gdzie początkujący dziennikarze odebrali dyplomy uznania za trud i poświęcenie włożone w zajęcia warsztatowe.Cały wyjazd był nie tylko atrakcją turystyczną, ale także przydatną lekcją na temat funkcjonowania mediów. Miejmy nadzieję, że również w przyszłości podobne przedsięwzięcia pozwolą naszym uczniom na dalsze zgłębianie tajników dziennikarstwa.
Daria JÓZWIAK
Warsztaty geograficzne Mrągowo'2008
Warsztaty geograficzne Mrągowo'2008 zaliczamy do udanych. Pod czujnym okiem pp.Tarłowskiej, Żukowskiej, Drabik, Grabowskiej i ratowników WOPR czuliśmy się bezpieczni podczas spływu kajakowego rzeką Krutynią. Przeżyliśmy wiele atrakcji, nawet napad Galindów pod Mikołajkami, atrakcyjną lekcję historii w Gierłoży i koncert organowy w św.Lipce.Zapoznaliśmy się bliżej z "dzikimi" zwierzętami w Kadzidłowie oraz gwiazdami w Planetarium i Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.Urocze mazurskie wzgórza morenowe, głazowiska i jeziora dystroficzne zapamiętamy na długo.
Warsztaty Informatyczne 2008
Poniedziałkowy poranek rozpoczął się dla uczniów Ia i IIa wyjazdem na pięciodniowe warsztaty w góry.
Pierwszego dnia młodzież odwiedziła Oświęcim dowiadując się wielu ciekawych faktów na temat obozu Auschwitz od przewodnika. Następnie miało miejsce zakwaterowanie w pensjonacie w Murzasichle k.Zakopanego.
Drugiego dnia po śniadaniu nastąpiło wyjście nad Morskie Oko. Po powrocie rozpoczęły się warsztaty z zakresu wiedzy o programowaniu w języku C# prowadzone przez Adama Kołakowskiego, podczas których uczniowie tworzyli własny komputerowy budzik. Wieczorem, po rozgrywkach sportowych osoby chętne ogłądały projekcję filmu Skarb Narodów 2.
Konkurs Informatyczny
Zgłosiło się 35 osób chętnych do sprawdzenia swojej wiedzy związanej z komputerami. W pierwszej części zainteresowani rozwiązywali test teoretyczny, który można znaleźć TUTAJ. Pomino nieprzeciętnego poziomu trudności zdażały się bardzo wysokie wyniki co jest niepodważalnym świadectwem zainteresowania komputerami od strony informatycznej młodzieży.
Do drugiego etapu zakwalifikowało się 10 osób które przystąpiły do części praktycznej naszego konkursu. Arkusz ten dostępny jest TUTAJ
Spotkanie z konsulem ambasady amerykańskiej
Nasze liceum reprezentowali: Błażej Kowalczyk II d, Kamil Kluka II a, Jakub Jaros II a, Łukasz Kurpiowski II c Całe spotkanie miało charakter konferencji. Reprezentanci szkół zadawali wcześniej przygotowane przez siebie pytania w określonej kolejności. Były one przeróżne: począwszy od zagadnień dotyczących wyglądu pracy konsula, sytuacji z nią związanych, a skończywszy na przyszłych wyborach w USA. Niestety, konsul niechętnie odpowiadał na pytanie związane z polityką, więc kwestie tarczy antyrakietowej, wyborów prezydenckich i działań wojennych w Iraku zostały pozostawione bez odpowiedzi. Spotkanie zakończyło się po 45 minutach, zrobieniem wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.
Losy żołnierza
Etap I odbył się 16.09.2007 r. Nagrodzono 15 osób z województwa łódzkiego, z całej Polski- 135. Z naszego liceum szczególną wiedzą wykazali się Radosław Chrząstek z klasy Ie (95 pkt.) i Paweł Urbaniak z Ia (94 pkt.). Powody do dumy mieli również Kajetan Moraczewski z LOZS nr 1 w Żychlinie i Marlena Baranowska z LO im. K. Wielkiego w Łęczycy. Jak powiedziała Anna Michalska- kutnowska wizytatorka: "Wielu uczniów wykazuje się wiedzą nieomal magisterską."
Zagrali dla hospicjum
Na imprezę przybyło wiele młodych i starszych osób z miasta i okolicy. Została ona zorganizowana specjalnie dla Kutnowskiego Hospicjum, które boryka się z licznymi trudnościami finansowymi. Pomysłodawcami całego przedsięwzięcia byli młodzi muzycy– "Chcieliśmy zrobić coś dla naszego miasta, pomyśleliśmy, ze możemy wykorzystać nasze umiejętności i zagrać dla hospicjum."– mówi Maciej Olesiński z zespołu „Natenczas”. W organizację włączyło się wiele osób, również przedstawiciele władz samorządowych. Publiczność była pod wrażeniem występów i często nagradzała młodych artystów gromkimi brawami. Wszyscy też chcieli wspomóc hospicjum i chętnie wrzucali pieniądze do puszek kwestującej młodzieży. "Bardzo pozytywnie oceniam tę inicjatywę. Cieszę się, że młodzież przyszła właśnie tu, a nie gdzie indziej."– komentuje Przemysław Zawadzki, dyrektor I LO w Kutnie, współorganizator koncertu.
Pożegnanie klas trzecich
Dnia 25.04 uczniowie klas IIa i IIb pożegnali trzecie klasy. Dostępna jest galeria z tego przedsięwzięcia, a tymczasem maturzystom życzymy połamania piór. :)
Kolejny sukces Sylwii Kołach
Sylwia Kołach z klasy Id znalazła się w grupie 10 laureatów i osób wyróżnionych etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej „W Polsce bije serce świata” /N. Davies/ – a czy Twoje serce bije dla Polski? Konkurs w kategorii: prace literackie wykonane przez ucznia obejmował poezję, esej, wspomnienie, reportaż opowiadanie lub rozprawkę. Sylwia przedstawiła 5 tekstów poetyckich, które zyskały rekomendację Wojewódzkiej Komisji Konkursowej do udziału w etapie ogólnopolskim.
Oto jeden z wyróżnionych wierszy Sylwii.