Etap okręgowy olimiady biologicznej

“Nie jest ważne aby człowiek wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, ale żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, ale żeby go coś naprawdę zajmowało…”
Słowa te nie są obce Agacie Guzdraj uczennicy klasy 4c, Mateuszowi Szczygłowi uczniowi klasy 4c oraz Zuzannie Wnuk uczennicy klasy 3c.
Olimpiada Biologiczna rozgrywana jest w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym. Zakres tematyczny Olimpiady Biologicznej pokrywa się z podstawą programową kształcenia ogólnego dla liceum, a więc w trakcie przygotowywania się do olimpiady uczniowie utrwalają i rozwijają wiedzę i umiejętności niezbędne na maturze. Dodatkowym wymogiem jest przygotowanie pracy badawczej. Jest to znaczna trudność, bowiem praca musi być wykonana zgodnie ze standardami naukowymi. Uczniowie poznają więc poprawną metodykę prac badawczych oraz wdrażają się w zasady opracowania statystycznego badań naukowych. Jednak poniesiony wysiłek przynosi liczne korzyści. Poza osobistą satysfakcją uzyskanie tytułu finalisty lub laureata OB pozwala na uzyskanie wyniku 100% z matury rozszerzonej z biologii bez konieczności podchodzenia do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu. Ponadto daje dodatkowe przywileje podczas rekrutacji na studia, określane indywidualnie.
Etap okręgowy odbył się 18 stycznia na Wydziale Biologii w Warszawie.
Czekamy na wyniki, a uczniom już gratulujemy sukcesów!
Tytuły prac badawczych:
Zuzia – Wpływ auksyn na kiełkowanie fasoli Piękny Jaś
Agata – Wpływ stopnia uszkodzenia łupiny nasiennej na wzrost i rozwój siewek Kasztanowca pospolitego (Aesculus hippocastanum)
Mateusz – Możliwość zwiększania termostabilności polimerazy Taq poprzez celowe mutacje – badanie metodą in silico.